ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 16:00 – 20:30

تماس: 09359355515

تماس: 09359355515

ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 16:00 – 20:30

تماس: 09359355515

فهرست

علت سرگیجه و سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن چیست؟

سرگیجه

یکی از حالات ناخوشایندی که بسیاری از افراد از آن شکایت می‌کنند سیاهی رفتن چشم پس از بلند شدن است. سرگیجه و سیاهی رفتن چشم می‌تواند برای بسیاری از افراد اتفاق بیفتد. این نوع سرگیجه می‌تواند کاملاً بی‌خطر باشد؛ اما با در نظر گرفتن گزارش‌ها و تحقیقات جدیدی که انجام شده است، سیاهی رفتن چشم نشان دهنده وجود مشکل در سلامتی بدن بوده و به عنوان یک زنگ هشدار عمل می‌کند، به همین دلیل نیاز است تا علت سرگیجه و سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن را بیابید.

دلایل سیاهی رفتن چشم و سرگیجه

سیاهی رفتن چشم و سرگیجه برای بسیاری از افراد نگران‌کننده است، به همین دلیل معمولاً به دنبال پیدا کردن راهی برای درمان سرگیجه هستند. علت سیاهی رفتن چشم و سرگیجه دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اضطراب و استرس و افت قند خون اشاره کرد.

سرگیجه

نقش اضطراب و استرس در سیاهی رفتن چشم و سرگیجه

امکان به وجود آمدن حمله اضطراب در زمان‌هایی که دچار استرس هستید، افزایش پیدا می‌کند در این زمان میزان سطح آدرنالین خون بالا رفته و در نتیجه آن علائمی مثل سیاهی رفتن چشم و سرگیجه پدیدار خواهد شد. در صورتی که در طول روز استرس و اضطراب زیادی را متحمل می‌شوید نیاز است در وهله اول اقدام به مدیریت اضطراب کنید. با کم شدن و کاهش استرس میزان سیاهی رفتن چشم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. انجام برخی از تمرینات تنفسی و همچنین فعالیت‌هایی برای کاهش استرس نیز می‌تواند در بهبود سرگیجه و سیاهی رفتن چشم مؤثر باشد.

کاهش قند خون

افت و کاهش قند خون نیز یکی از دلایل بسیار مهم تاری دید و سیاهی رفتن چشم است، در صورتی که میزان قند خون شما کاهش پیدا کند دچار سیاهی رفتن چشم خواهید شد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به خستگی و سیاهی رفتن چشم و تاری دید اشاره کرد. با استفاده از مواد غذایی مغذی در میان وعده می‌توانید این مشکل را برطرف کنید و با تنظیم قند خون خود مانع از به وجود آمدن سرگیجه و سیاهی رفتن چشم شوید.

سرگیجه و مشکلات مربوط به گوش

پیشنهاد می‌شود تا برای رفع مشکل سرگیجه اقدام به تست سرگیجه و درمان آن کنید. در برخی از مواقع مشکلات مربوط به گوش داخلی، می‌تواند باعث به وجود آمدن سرگیجه در فرد شود. عفونت گوش میانی باعث عدم تعادل در بدن شده و مسائل و مشکلاتی را نظیر سرگیجه و تاری دید به وجود می‌آورد.

کاهش فشار خون

زمانی که فرد دچار کاهش فشار خون می‌شود علائمی مانند: سرگیجه ناگهانی و سیاهی رفتن چشم را تجربه خواهد کرد. کاهش افت فشار خون یکی از مهم‌ترین دلایل سیاهی رفتن چشم است. در صورتی که دچار افت فشار خون هستید باید به صورت مرتب اقدام به کنترل فشار خود کنید و از مواد مغذی برای کنترل فشار خون استفاده نمایید.

کمبود آهن

از علت‌های بسیار مهم در سرگیجه و سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن کمبود آهن در فرد است. کم خونی و فقر آهن یکی از علت‌های بارز مهم تاری دید به شمار می‌آید. زمانی که فرد دچار کم خونی است به دلیل کاهش گلبول‌های قرمز سالم خون امکان اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین زمانی که فرد بیمار از فقر آهن رنج می‌برد علائمی مانند تاری دید و سرگیجه را خواهد داشت. برای برطرف کردن این مشکل پیشنهاد می‌شود تا از غذا‌های خونساز استفاده کنید. همچنین از طریق انجام آزمایش خون همواره از میزان آهن خون خود اطلاع داشته باشید.

کاهش میزان آب در بدن

یکی دیگر از علت‌هایی که باعث وجود آمدن سرگیجه سیاهی رفتن چشم می‌شود، کاهش میزان آب در بدن است. زمانی که بدن شما دچار کم آبی می‌شود میزان فشار خون نیز کاهش پیدا می‌کند؛ این موضوع ممکن است عوارضی را مانند تاری دید و سرگیجه و همچنین سردرد به دنبال داشته باشد.
در واقع این علائم به علت عدم دریافت اکسیژن کافی به واسطه مغز است به همین دلیل کم آبی علائمی مانند سیاهی رفتن چشم و انقباضات ارادی عضلانی را در بر دارد. در صورتی که در طول شبانه روز میزان کمی آب مصرف می‌کنید پیشنهاد می‌شود تا در برنامه غذایی و رژیم خود میزان بیشتری از آب را قرار دهید.

عوارض برخی از دارو‌ها در سیاهی رفتن چشم و سرگیجه

مصرف برخی از دارو‌ها نیز باعث به وجود آمدن این اختلال در فرد می‌شود. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات و بیماری‌هایی که دارند به اجبار اقدام به مصرف برخی از دارو‌ها می‌کنند. این دارو‌ها عوارضی مانند تاری دید و سرگیجه را برای فرد به دنبال خواهد داشت. در صورت داشتن سرگیجه و تاری دید حتماً پیش از مصرف از عوارض دارو‌های خود اطلاع داشته باشید.

استراحت طولانی باعث تاری دید سرگیجه پس از بلند شدن می‌شود

یکی از موارد بسیار مهم دیگری که بسیاری از افراد از آن بی‌اطلاع هستند این است که استراحت و بی‌حرکت ماندن طولانی در رختخواب نیز باعث به وجود آمدن اختلال سیاهی رفتن چشم و سرگیجه در فرد خواهد شد. زمانی که شما برای مدت زیادی تحرک ندارید، پس از بلند شدن احساس تاری دید و سرگیجه خواهید داشت. برای جلوگیری از این حالت ناخوشایند پیشنهاد می‌شود تا از بی‌تحرکی برای مدت زیاد پرهیز کنید.

نقش آب و هوای گرم در سیاهی رفتن چشم و سرگیجه

یکی دیگر از علت‌های بسیار مهمی که باعث سیاهی رفتن چشم می‌شود، گرمازدگی و گرمای شدید است به همین دلیل اغلب افرادی که در مناطق گرم زندگی می‌کنند، دچار این اختلال می‌شوند. برای جلوگیری از این حالت پیشنهاد می‌شود تا از نوشیدنی‌های خنک استفاده کنید.

برای درمان سیاهی رفتن چشم می‌توانید با مصرف زیاد مایعات و سبزیجات میزان آب بدن را بالا ببرید، همچنین استفاده از نوشیدنی‌هایی مثل آب نارگیل و چای جنسینگ به همراه مقداری عسل نیز برای تنظیم فشار خون و درمان سیاهی رفتن چشم بسیار مؤثر خواهد بود.

سرگیجه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سرگیجه و سیاهی رفتن چشم به‌طور مداوم تکرار شود و همچنین طولانی‌مدت باشد، باید به پزشک مراجعه نمایید. البته در صورتی این عارضه به هنگام بلند شدن با علائم زیر همراه بود، می‌بایست در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 • تاری دید
 • اختلال در دید
 • گزگز اندام‌ها
 • خواب‌رفتگی اندام‌ها
 • ناتوانی در حرکت
 • مشکلات تکلمی
 • حالت تهو
 • تب شدید
 • سردرد
 • سردرد شدید
 • بی‌حسی در صورت یا اندام‌ها
 • درد قفسه سینه
 • احساس صدای زنگ در گوش
 • از دست دادن شنوایی

درمان سیاهی رفتن چشم

درمان سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن و سرگیجه به علت‌های مختلفی بستگی دارد. از درمان‌های سیاهی رفتن چشم می‌توان به مطالب زیر اشاره کرد.

 • هیدراته ماندن برای جلوگیری از سیاهی رفتن چشم بسیار تاثیرگذار است. کم‌ آبی باعث می‌شود فشارخون کاهش یابد که در نهایت سیاهی رفتن چشم را به همراه دارد؛ اما با نوشیدن آب به‌ویژه در فصول گرم و همچنین در حین ورزش کردن، فشارخون شما تنظیم خواهد شد.
 • به هنگام برخاستن به آرامی بلند شوید تا فشارخون به‌طور ناگهانی تغییر نکند و بدن شما با موقیعت جدید سازگار شود.
 • استفاده از جوراب‌های فشرده از تجمع خون در پاها جلوگیری می‌کند و باعث بهبود جریان خون نیز می‌شود. در نتیجه این جوراب‌ها افت فشارخون ارتواستاتیک را مدیریت می‌کنند.
 • سعی کنید در رژیم غذایی خود مایعات و مصرف نمک را رعایت نمایید. این کار فشارخون شما را تنظیم می‌کند و همچنین باعث درمان سیاهی رفتن چشم نیز می‌شود.
 • گاهی اوقات پزشکان برای درمان سیاهی چشم و تنظیم فشارخون داروهایی تجویز می‌کنند.
 • فشارخون خود را به‌طور مرتب چک نمایید.
 • با سرعت زیاد از ارتفاعات بالا نروید.
 • به مدت طولانی و بدون حرکت در حالت ایستاده قرار نگیرید.
 • از حمام و سونا داغ و همچنین انجام ورزش‌های شدید دوری کنید.
 • در مصرف کافئین تعادل را رعایت نمایید.
 • از الکل تا حدامکان دوری کنید.
 • مایعات زیاد بنوشید.
 • به‌صورت کم و مداوم غذا بخورید تا فشارخون شما کاهش نیابد.
 • سر خود را روی بالش قرار داده و در حالی که در رختخواب هستید، به آرامی سرتان را بلند کنید.

 

سرگیجه

کلام پایانی

علت سرگیجه و سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن می‌تواند بالا رفتن سن و همچنین قرار گرفتن در معرض آب و هوای گرم باشد. عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند این اختلال را در فرد به وجود بیاورند به عنوان مثال مصرف برخی از دارو‌ها و کمبود آهن و کم خونی در فرد نیز می‌تواند از علل سرگیجه و سیاهی رفتن چشم در زمان بلند شدن باشد. با ورزش‌های منظم و نوشیدن مقدار بیشتری از آب و مایعات و مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها می‌توانید از به وجود آمدن این حالت ناخوشایند جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *