ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 16:00 – 20:30

تماس: 09359355515

تماس: 09359355515

ساعات کاری : شنبه الی چهارشنبه 16:00 – 20:30

تماس: 09359355515

فهرست

علت کم شنوایی گوش راست و چپ

کم شنوایی

گاهی اوقات ممکن است که تنها در یکی از گوش‌های چپ یا راست خود دچار عارضه کم‌ شنوایی شوید که به آن کم شنوایی یک‌طرفه می‌گویند؛ به این معنا که قدرت شنوایی فرد در یک گوش کاهش می‌یابد. این افراد معمولاً نمی‌توانند به‌خوبی منبع صدا را پیدا کرده و آن را تشخیص دهند. اگر این بیماری در سنین بالا رخ دهد کمی شرایط درمان پیچیده خواهد شد. دلیل این موضوع، اشتباه گرفته شدن بیماری کم شنوایی با پیرگوشی است. باید بدانید که دلایل ایجاد کم شنوایی در هر گوش چه چیزهایی هستند و برای درمان آن‌ها می‌بایست چه اقداماتی صورت گیرند.

 

کم شنوایی

علت کم شنوایی گوش راست

دلایل بسیاری وجود دارند که منجر به کم شنوایی یک‌طرفه می‌شوند. این عارضه از جمله بیماری‌هایی است که می‌بایست در زمان مناسبی برای تشخیص آن‌ها اقدام کرد و درصدد بهبود آن برآمد. هرچه بیماری مورد نظر زودتر تشخیص داده شود، نتیجه مطلوب‌تری به دست خواهد آمد. بیماری‌هایی که اختلال کم شنوایی را در فرد ایجاد می‌کنند به شرح زیر هستند.

 

نام بیماری

توضیحات

منیر

اختلالی در گوش داخلی که با ایجاد و افزایش فشار مایع گوش داخلی به وجود می‌آید.

تومور عصب شنوایی

با به وجود آمدن ضایعه‌ای در مسیر عصب گوش اختلال تومور عصب شنوایی ایجاد می‌شود.

سرخک

وجود بیماری سرخک دلیلی بر این عارضه است که با افت شنوایی همراه بوده و بر اثر این بیماری می‌توان شاهد کم شنوایی در هر دو گوش بود.

لابیرنتیت

عفونت یا التهاب لابیرنت در گوش داخلی که منجر به کم شنوایی یک طرفه می‌شود.

آرتریت تمپورال

یکی از نشانه‌های نادر این بیماری، کم شنوایی یک‌طرفه است.

سندروم ری

بیماری بسیار نادری است که در کودکان بیشتر بروز پیدا می‌کند.

انسداد گوش

بسته شدن گوش به‌دلیل قرار گرفتن جسم خارجی می‌تواند منجر به این بیماری شود.

نوروفیبروماتوز نوع 2

اختلالی است که منجر به ایجاد تومور در سیستم عصبی فرد خواهد شد، که تومور کم شنوایی یکی از شایع‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید.

عفونت گوش خارجی

عفونت گوش خارجی به‌صورت یک‌طرفه خود را نشان می‌دهد.

زونا

نوعی عفونت ویروسی که می‌تواند نواحی سر و گردن و اعصاب را هدف قرار داده و آن‌ها را درگیر نماید.

نارسایی عروق مهره‌ای

جریان خون در قسمت پشتی مغز کاهش یافته و کم شنوایی یک‌طرفه را به وجود می‌آورد.

اوریون

نوعی عفونت ویروسی که دو الی سه هفته ادامه خواهد داشت. این بیماری مسری بوده و کم شنوایی یا ناشنوایی یک‌طرفه را ایجاد می‌کند.

ماستوئیدیت

این عارضه ایجاد التهاب یا عفونت در حفره‌های داخلی استخوان پست گوش را به ‌همرا داشته که حفره‌های مذکور با گوش میانی مرتبط هستند.

علت کم شنوایی گوش چپ

کم شنوایی نسبی میان گوش چپ و راست وجود نداشته و با ایجاد هر یک از دلایل کم شنوایی، ممکن است آن گوش درچار اختلال شود. در نتیجه تفاوتی میان دلایل کم شنوایی گوش چپ و راست وجود ندارد. بیماری‌هایی نظیر نارسایی عروق مهره‌ای، نوروفیبروماتوز نوع 2، لابیرنتیت، سرخک، تومور عصب شنوایی، بیماری منیر، آرتریت تمپورال و… می‌توانند کم شنوایی را در گوش چپ ایجاد کرده و آن را تحت تاثیر قرار دهند.

درمان کم شنوایی گوش چپ و راست

برای درمان کم شنوایی یک‌طرفه یا کم شنوایی گوش چپ و راست می‌توان راهکارهای مختلفی را در نظر گرفت. توجه داشته باشید که درمان کم شنوایی به میزان شدت و دلیل ایجاد آن بستگی دارد که با معاینه و بررسی آن می‌توان به بهترین درمان دست یافت. برخی از روش‌های درمان به‌صورت جراحی هستند و برخی دیگر به‌صورت دارو، که به نوع و میزان کم شنوایی فرد وابسته است. سمعک می‌تواند بهترین گزینه برای کم شنوایی فرد باشد و او را از این بیماری رهایی دهد. در ادامه درمان‌های کم شنوایی گوش چپ و راست بیان شده‌اند.

 

شماره درمان کم شنوایی
1 شست‌وشوی گوش
2 درمان دارویی
3 سمعک
4 سمعک استخوانی
5 کاشت حلزون شنوایی

علت نشنیدن گوش راست و چپ

گاهی اوقات ممکن است با نشنیدن گوش مواجه شوید که می‌تواند ناگهانی رخ دهد. در این شرایط می‌بایست دلایل بسیاری را مد نظر قرار داد. بیماری‌های مذکور یعنی اوریون، نارسایی عروق مهره‌ای، زونا، انسداد گوش، سندروم ری، آتریت تمپورال و… از جمله مواردی هستند که می‌توانند منجر به نشنیدن گوش راست و چپ شوند؛ اما دلایل دیگری نیز وجود دارند که این مشکل و اختلال را می‌توانند به وجود آورند. یکی از این موارد، پاره شدن پرده گوش است. در این شرایط شنوایی در گوش راست و چپ به حداقل رسیده و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در صورت جزئی بودن این پارگی، قابل درمان بوده و در غیر این صورت پس از جراحی مجدداً کم شنوایی وجود خواهد داشت.

همچنین وارد آمدن هرگونه ضربه به گوش یا سر، فرد را با نشنیدن گوش راست یا چپ مواجه می‌کند. اگر ضربه به استخوان تمپورال وارد شود این استخوان دچار شکستگی خواهد شد، کم شنوایی یا نشنیدن گوش رخ داده و ممکن است این نشنیدن و کم شنوایی جبران‌ناپذیر باشد.

 

کم شنوایی

 

سخن پایانی

دلایل بسیاری وجود دارند که منجر به نشنیدن گوش می‌شوند. تفاوتی میان دلایل ایجاد کم شنوایی بین گوش راست و چپ وجود نداشته و فرد با بروز هر یک از بیماری‌های مربوطه می‌تواند شاهد کم شنوایی در گوش باشد. دلایلی نظیر سندروم واردنبرگ، نارسایی عروق مهره‌ای، نوروفیبروماتوز نوع 2، لابیرنتیت، سرخک، تومور عصب شنوایی، بیماری منیر، آرتریت تمپورال، سندروم ری و… می‌توانند منجر به ایجاد کم شنوایی یک‌طرفه شوند. درمان‌های بسیاری برای کم شنوایی وجود دارند که می‌توان به درمان از طریق جراحی یا بهره بردن از سمعک اشاره کرد. البته بهترین درمان دارویی برای کم شنوایی به نوع و میزان مشکل ایجاد شده بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *